Pięknie, równomiernie opalone ciało od wielu lat nie wychodzi z kanonu urody. To jednak tylko jeden z powodów, dla których salony solarium cieszą się niesłabnącą popularnością. Ekspozycja na działanie lamp opalających wpływa również na samopoczucie oraz poziom witaminy D w organizmie. Aby móc w pełni czerpać z korzyści płynących z opalania w solarium, należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak bezpiecznie korzystać z solarium.
Przeciwwskazania do opalania
Pierwszy krok należy podjąć jeszcze przed wizytą w salonie solarium, ponieważ każda osoba planująca korzystanie z lamp opalających powinna przede wszystkim zapoznać się z listą przeciwwskazań. Z opalania w solarium powinny bowiem zrezygnować osoby, które:
- mają chorą tarczycę,
- mają cerę naczynkową,
- są obciążone genetycznie nowotworem skóry,
- są w ciąży, karmią piersią lub są w trakcie miesiączki,
- mają wiele znamion barwnikowych, pieprzyków, przebarwień,
- chorują na zaburzenia krążenia czy nadciśnienie,
- mają bardzo jasną karnację,
- przebyły niedawno operację, zabieg kosmetyczny ingerujący w naskórek czy zabieg laserowy,
- przyjmują środki farmaceutyczne lub zioła, które nie są wskazane przy opalaniu w solarium,
- stosują kosmetyki zawierające retinol,
- mają gorączkę lub infekcję.
Wizyta w solarium – o czym należy pamiętać?
Jeśli żadne z przeciwwskazań Cię nie dotyczą, możesz zaplanować swoją pierwszą sesję w salonie solarium. Przestrzegając poniższych zasad, będzie ona bezpieczna, a sama opalenizna równomierna, trwała i estetyczna.
- Skóra powinna zostać oczyszczona ze wszelkich kosmetyków, które nie są przeznaczone do opalania – należy więc zmyć makijaż, kremy czy dezodorant.
- Z lamp opalających nie można korzystać w biżuterii.
- Należy zastosować profesjonalne kosmetyki do opalania.
- Koniecznie trzeba założyć okulary ochronne.
- Z pomocą personelu salonu solarium należy indywidualnie dobrać czas opalania, który jest uzależniony od fototypu skóry, a także rodzaju lamp.
- W przypadku wszelkich niedogodności, pieczenia, swędzenia czy innego rodzaju dyskomfortu podczas opalania należy niezwłocznie przerwać sesję.
- Po opalaniu warto użyć kosmetyków nawilżających.
Opalanie w solarium może być bezpieczne, jeśli tylko zastosowane zostaną określone zasady. Warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych miejsc przestrzegających standardów bezpieczeństwa i higieny, a także stosujących najwyższej jakości lampy do opalania.