Opalanie w solarium może być jak najbardziej bezpieczne i skuteczne, o ile będziesz przestrzegać kilku istotnych zasad. Niewłaściwe czy nadmierne korzystanie z lamp brązujących może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, których – dzięki rozsądnemu korzystaniu z solarium – można uniknąć.
Konsultacja ze specjalistą
Swoją przygodę z solarium warto rozpocząć od wizyty u dermatologa. Lekarz oceni stan Twojej skóry i pomoże określić, czy opalanie w ogóle wchodzi w grę, a jeśli tak, jak często i długo można bezpiecznie korzystać z lamp UV. Ponadto zbada też ewentualne znamiona, zalecając w razie potrzeby ich dodatkową ochronę. Poza dermatologiem niekiedy warto odwiedzić również innego lekarza specjalistę, szczególnie gdy przyjmujemy leki na receptę. Wiele z popularnie stosowanych preparatów wykazuje działanie fotouczulające i stanowi przeciwwskazanie do opalania. Są to m.in. niektóre antybiotyki, leki przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i psychotropowe, a także retinoidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy preparaty wspierające układ sercowo-naczyniowy.
Odpowiednie przygotowanie skóry i pielęgnacja po
Kluczem do bezpiecznego i skutecznego opalania jest właściwe zadbanie o całe ciało. Przed skorzystaniem z solarium należy dokładnie oczyścić twarz z makijażu, zmyć pozostałości antyperspirantu i perfum, a także zdjąć biżuterię czy zegarek. Ważna jest również szczególna ochrona wrażliwych partii ciała: ust, oczu czy pieprzyków. Decydującym się na opalanie zaleca się stosowanie różnego rodzaju kosmetyków ochronnych (często dostępnych w solarium), które skutecznie zabezpieczają skórę przed nadmiernym wysuszeniem, minimalizując ryzyko podrażnień.
Po opalaniu należy zadbać o odpowiednią regenerację skóry. Warto wtedy postawić na nawilżające kremy i balsamy bogate w takie składniki, jak np. mocznik, aloes, pantenol, które przywracają skórze elastyczność, miękkość oraz właściwy poziom nawodnienia.
Częstotliwość i czas opalania
Regularne wizyty na solarium mogą być bezpieczne dla skóry, o ile odpowiednio je zaplanujemy. Należy zaczynać od bardzo krótkich sesji, które w miarę przyzwyczajania skóry do promieniowania UV można nieco wydłużać. To samo, jeśli chodzi o częstotliwość – początkowo daj sobie więcej czasu między kolejnymi wizytami, stopniowo zbliżając się do satysfakcjonującego Cię planu (np. 2 wizyty w tygodniu).
Chciałbyś opalać się na solarium w możliwie bezpieczny sposób? Weź pod uwagę powyższe wskazówki i ciesz się piękną opalenizną bez ryzyka dla zdrowia.