Regulacja prawna odnosząca się do lamp do opalania jest wbrew pozorom bardzo ważnym dokumentem, który w jasny sposób określa obowiązujące w ich zakresie standardy. Służy ona nie tylko bezpieczeństwu wszystkich osób korzystających z solariów, ale zapewnia również właścicielom gabinetów legalne podstawy do wykorzystywania lamp opalających o konkretnych parametrach. Dyrektywa EN 60335-2-27 weszła w życie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej 1 kwietnia 2009 roku, zobowiązując do przestrzegania wynikających z niej nowych przepisów.
Głównym założeniem występującym we wspomnianej regulacji jest ograniczenie promieniowania, jakie mogą emitować lampy UV do opalania do 0,3 W/m². Nie jest to przypadkowa liczba, ponieważ wynosi ona tyle ile maksymalny poziom naturalnie występującego na Ziemi promieniowania UV. Podsumowując, norma europejska jasno określa, że lampy wykorzystywane w solarium nie mogą emitować silniejszego promieniowania niż Słońce w naturalnych warunkach.
Istota europejskiej regulacji, czyli dlaczego dyrektywa w zakresie standardów lamp opalających jest tak ważna?
Nie da się ukryć, że produkowane przed 2009 rokiem wyposażenie solariów było zróżnicowane pod wieloma względami – przede wszystkim pod kątem emisji promieniowania UVA i UVB. W związku z tym wzbudzało wiele kontrowersji oraz stanowiło realne zagrożenie dla osób korzystających z solarium. Wraz z wprowadzeniem unijnej dyrektywy określającej maksymalną ilość promieniowania, jakie mogą emitować lampy UV do opalania, znacznie zwiększyła się renoma solariów, które oferują możliwość zażywania w pełni bezpiecznych kąpieli słonecznych.
Jak solaria poradziły sobie wobec nowo obowiązującej normy?
- Poprzez dostosowanie techniczne, czyli wymianę oprogramowania, podzespołów bądź też konkretnych lamp, bez konieczności inwestowania w całkowicie nowe wyposażenie.
- Decydując się na zakup kompletu lamp opalających spełniających założenia dyrektywy, co mogło okazać się nieco większym, lecz równie dobrym wydatkiem.
Opalanie na urządzeniach spełniających założenia dyrektywy EN 60335-2-27 ma wiele zalet. Jest ono przede wszystkim możliwie najbardziej zbliżone do opalania naturalnego, nie niesie za sobą ryzyka poparzeń czy rumienia, a do tego sprzyja prawidłowej syntezie witaminy D3. Lampy do solarium o mocy promieniowania do 0,3 W/m² pozwalają uzyskać piękną oliwkową opalenizną o dużej trwałości, nie podrażniają nawet najbardziej delikatnej skóry oraz są w pełni bezpieczne dla zdrowia.
Najwyższej jakości lampy opalające zgodne z unijnymi regulacjami znajdziesz właśnie u nas. Proponujemy nowoczesne lampy Cosmedico, Magnum, a także specjalistyczne lampy wysokociśnieniowe.