1 lipca, 2022
Klienci solarium zwykle nie zastanawiają się, czy są kierowani do łóżek wyposażonych w odpowiednie lampy UV do opalania, ponieważ obszerną wiedzę na temat działania lamp musi mieć przede wszystkim personel. To właśnie osoby pracujące w gabinetach odpowiadają w głównej mierze za bezpieczeństwo korzystających z usług klientów, dlatego powinni być doskonale obeznani zarówno w zakresie przeciwwskazań do opalania, samych lamp UV, jak i doboru konkretnych urządzeń do indywidualnych potrzeb skórnych. Co takiego w pierwszej kolejności bierze pod uwagę personel, kierując klientów do odpowiednich łóżek opalających? Rodzaj lamp, w które są one wyposażone.Zasadniczo lampy do solarium dzielimy na dwie podstawowe grupy – wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe. Podział ten wiąże się bezpośrednio z mocą konkretnych modeli, a bardzo często bywa tak, że łóżko w solarium może być wyposażone zarówno w lampy wysoko-, jak i niskociśnieniowe. Zastanawiasz się, jakie są szczegółowe parametry techniczne oraz obszar zastosowania obu rodzajów lamp UV? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Sprzęt opalający do twarzy i ramion, czyli nowoczesne lampy wysokociśnieniowe
Lampy wysokociśnieniowe, nazywane również halogenami, są stosowane przede wszystkim w łóżkach solaryjnych dedykowanych do opalania twarzy oraz ramion. Są one dużo mocniejsze niż wspomniane lampy niskociśnieniowe oraz emitują znacznie większą dawkę ultrafioletu. Przez to są wyposażone w specjalne filtry, które skutecznie blokują szkodliwe promieniowanie UV-C, przepuszczając jak najwięcej UV-A, a czasem również UV-B. Ponadto lampy wysokociśnieniowe gwarantują nie tylko złocistą opaleniznę, ale też doskonałą trwałość pigmentacji skóry.Czym charakteryzują się lampy niskociśnieniowe?
Niskociśnieniowe lampy brązujące do solarium, czyli świetlówki fluorescencyjne, wykorzystuje się zwłaszcza w łóżkach przeznaczonych do opalania poniżej linii ramion. Z uwagi na ich specyficzne parametry, niskociśnieniowe lampy klasyfikujemy, rozpatrując takie kryteria jak moc znamionowa oraz wysokość współczynnika UV-B. W związku z tym najpopularniejsze są:- lampy 80/100W o długości 150 lub 180 cm,
- lampy 140/160W o długości 150 lub 180 cm,
- lampy 120W o długości 200 cm.